تبلیغات
** ــپرواز روحــ** - ابعاد عبادت
** ــپرواز روحــ**
 
صفحه اول| آرشیو مطالب| تماس با ما
تعداد بازدید این مطلب : بازدید
تاریخ : سه شنبه 12 اسفند 1393 | نویسنده : ساغر R


عبادت فراتر از نمونه هایی چون نماز و روزه است همه ی کارهای شایسته ای که به نفع مردم نیز باشد عبادت است که ما به برخی اشاره می کنیم :

1.تفکر در کار خداوند :

امام صادق (علیه السلام ) می فرماید (لَیسَت الْعِبَادَةُ كَثْرَةَ الصَّلَاةِ وَ الصَّوْمِ إِنَّمَا الْعِبَادَةُ التَّفَكُّرُ فِی أَمْرِ اللَّهِ)(1) ، عبادت نماز خواندن و روزه گرفتن زیاد نیست ، همانا عبادت اندیشیدن در امر خداوند است .

حسین صیقل گوید : از امام صادق (علیه السلام ) درباره آن چه مردم روایت می کنند که : یک ساعت اندیشیدن بهتر از عبادت یک شب است ، پرسیدم و گفتم : چگونه بیندیشد؟ فرمود : از خرابه یا خانه ای که می گذرد بگوید : ساکنینت کجایند؟ سازندگانت کجایند؟چرا سخن نمی گویی؟(2)

شرح: اندیشیدن یک ساعت گاهی موجب توبه از گناهان و عبادت تمام عمر می گردد و از این رو از عبادت یک شب و بلکه یکسال و هفتاد سال بهتر است ، نتیجه اول آنست که انسان زود گذشتن و فناء دنیا را از نظر دور ندارد و آن را تلقین بنفس کند تا از حرص و طمع و ستم و افزون طلبیش استه شود ، و از جمله اخیر این نتیجه گرفته می شود که انسان می فهمد خدا موجوداتی را جامد و بی شعور و غیر ناطق آفریده ، پس او لازمست که در برابر نعمت حیات و عقل و نُطق ، خدا را سپاسگزاری کند .

2.کسب و کار

رسول خدا (صل الله..) فرمود : «العِبَادَهُ سَبعُونَ جُزءاً أفضَلُهَا طَلَبُ الحَلالِ»(3) عبادت هفتاد بخش است که برترین آن طلب حلال و به دنبال روزی رفتن است.

3. آموختن علم و دانش :

پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود : « من خرجَ یطلبُ باباً من العلمِ لِیردَّ به الباطلَ الی الحقِّ و ضالّاً الی الهدی کان عَمَلهُ کعبادهِ اربعین عاما )(4)

کسی که از خانه به دنبال آموختن دانش بیرون رود ، تا با آن باطلی را رد کند و گمراهی را به هدایت بکشد ، کار او همچون چهل سال عبادت است .

پی نوشت :

1. میزان الحکمه ، ج 7 ، ص 542

2. اصول کافی ، ج 3 ، باب تفکر ، ح2.

3. وسائل ،ج12 ،ص11

4.محبه البیضاء ،ج1،ص19

منبع

نماز و قیامت ، بهجت عارفین،بخش دوم صفحه31-32

 

برچسب ها: ابعاد عبادت، تفکر در کار خداوند، کسب و کار، آموختن علم و دانش، namaz، ilovenamaz، نماز،